ایفای نقش ستادی (شامل سیاست­گذاری، هدایت کلی، هماهنگی، نظارت و حمایت) در حفظ آثار فرهنگی جهاد و دفاع­ مقدس و سپردن کارهای اجرایی به دستگاه ­های ذی­ علاقه بر مبنای وظایف کلی ذیل:

الف) تحقیق، شناسائی، جمع­ آوری، نگهداری، تدوین آثار مکتوب و غیرمکتوب فرهنگی، تاریخی، هنری و علمی و انجام امور مربوط به حفظ آثار و نشر ارزش ­های دفاع­ مقدس در حیطه هدایت کلی جنگ و قرارگاه خاتم الانبیاء (صلی الله علیه و آله و سلم)

ب) انتخاب، تملک، حفظ و بهره­ برداری از آثار فیزیکی اعم از ادوات جنگی، غنائم، اماکن، اراضی و مواضع و ثبت آثار ملی.

ج) ثبت و تدوین مبانی فرهنگی و حماسی دفاع­ مقدس به­ منظور انتقال آنها به نسل­ های آینده و سایر ملل.

د) انتشار دایره ­المعارف دفاع­ مقدس، تاریخ جنگ تحمیلی، روزشمار جنگ، جغرافیای جنگ، برنامه­ ریزی و هماهنگی برای اعزام کاروان­ های راهیان نور، پی­گیری ایجاد موزه، مراکز فرهنگی و یادمان­ های دفاع­ مقدس، برپایی جشنواره ­ها و یادواره­ ها؛ به ­منظور احیاء روحیه سلحشوری امت اسلام و بهره ­برداری از برکات و تجربیات دفاع ­مقدس در آینده با همکاری و مشارکت نیروهای مسلح و سایر دستگاه ­های اجرایی ذی­ ربط.

هـ) ایجاد هماهنگی در حفظ آثار دفاع­ مقدس و حراست از آنها با بهترین روش­ های علمی و پیشگیری از پراکندگی و استهلاک.

و) تشکیل کمیته ­های فنی و تخصصی حسب مورد با مشارکت نهادها و سازمان ­های ذی­ ربط در زمینه حفظ آثار و ارزش­های دفاع­ مقدس و تعیین کیفیت بهره­ برداری از آن.

ز) بهره ­برداری مناسب از توانمندی کلیه سازمان­ ها، نهادهای ایثارگری، نیروهای مسلح و مؤسسات فرهنگی در جهت نشر ارزش­های دفاع­ مقدس و انعکاس دستاوردهای آن در کلیه زمینه ­ها.

ح) بهره­ برداری از دستاوردهای نهضت­ های آزادی­ بخش، فرهنگ مقاومت و ادبیات پایداری سایر ملل برای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و استقامت در برابر استکبار جهانی.

ط) انجام پژوهش­ های علمی ـ کاربردی درخصوص جمع ­آوری و بهره ­برداری بهینه از آثار و ارزش­های دفاع­ مقدس و ارائه طرح ­های لازم به­ منظور حفاظت بهینه از آثار دفاع ­مقدس.

ی) فراهم ساختن زمینه ­های لازم جهت معرفی آثار و ارزش ­های فرهنگی جهاد و دفاع ­مقدس از طریق رسانه­ های صوتی، تصویری، مطبوعاتی و الکترونیکی و حمایت از برنامه ­های فرهنگی، هنری مرتبط با ترویج فرهنگ مقاومت و ایثار، جهاد و شهادت و نشر ارزش ­های دفاع­ مقدس، به ­خصوص در میان نسل جوان و پشتیبانی از پژوهش­ های مرتبط با این موضوعات.